634 000 kronor. Det är genomsnittsvärdet på oanvänd utrustning, såsom maskiner, inventarier och verktyg, i svenska företag. En minskning med nästan 90 000 kronor jämfört med en liknande undersökning som gjordes 2019. Samtidigt uppskattas utrustning för i genomsnitt 210 000 kr slängas varje år, vilket är nästan 50 000 kronor mer jämfört med 2019.
– Vi arbetar för att återbruket ska bli en självklar del av företagens verksamhet, och ser att marknaden fortfarande utvecklas, säger David Benisty, marknadschef på PS Auction.
3 av 10 företag i undersökningen uppger att de köpt begagnad utrustning under de senaste tre åren. Bland dem som ännu inte gjort det är dock 39 procent positiva till att överväga ett framtida inköp av begagnad utrustning – en indikation på att det finns tillväxtpotential för återbruk.
Maskiner toppar listan över mest intressant att köpa in begagnat, följt av en delad andraplats för ”fordon”, ”kontorsutrustning” samt ”möbler och inventarier”.
För de företag som redan köpt begagnat är ekonomiska skäl den främsta drivkraften (68 procent), tätt följt av miljöhänsyn (47 procent).
– Det ekonomiska incitamentet att återbruka står starkt bland företagen, men vi kan se att hållbarhetsaspekten växer. Med krav på omställning från både marknaden och lagstiftare blir återbruk en allt viktigare fråga i många företag. Men det kräver såklart en ansträngning att ställa om så att återbruk blir en naturlig del av företagets inköpskultur, säger David Benisty.
Undersökningen är framtagen av PS Auction och besvarades av 633 företagsrepresentanter, varav majoriteten arbetar med inflytande över inköp. Rapporten pekar på en möjlighet för företag att allt mer arbeta cirkulärt med den utrustning som används i verksamheten.
Journalist
Henrik Persson